Ryzyko działania obciąża pracodawcę
Z pensji pracownika szef nie może dowolnie ująć kwot, które uważa za niedobory powstałe w wyniku zwyczajowej realizacji obowiązków służbowych
- Czy firma transportowa ma prawo obciążyć pracownika kosztami paliwa zużytego do wykonywania normalnych zadań? W jaki sposób może on bronić się przed taką decyzją szefa? – pyta czytelnik.
Odpowiedź na to pytanie sprowadza się właściwie do zagadnienia potrącania przez pracodawcę kwot z pensji podwładnego. Często obie strony stosunku pracy nie są świadome, jakie wierzytelności wolno ująć z poborów podwładnego ani kiedy jest to dopuszczalne. Nie mniej ważne są granice odpowiedzialności podwładnego, związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych >patrz duża ramka.
Bez zgody
Prawo pracy otacza szczególną ochroną wynagrodzenie za pracę należne pracownikowi. Dlatego w specyficzny sposób reguluje przypadki potrąceń oraz odliczeń od wynagrodzenia za pracę.
Art. 87 § 1 k.p. ustanawia generalną zasadę dotyczącą potrąceń z pensji. Zgodnie z nim po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z wynagrodzenia wolno ująć tylko następujące należności:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta