Tak ustępowali biskupi Rzymu
Usunięcie lub ustąpienie papieża z urzędu było ewenementem w dziejach Kościoła.
Pierwszym hierarchą, który stracił (a mówiąc dokładniej – sprzedał) papieską tiarę, był Benedykt IX. Urodził się jako Teofilatto di Tuscolo, syn księcia Rzymu Alberyka III.
Najwyższy watykański urząd otrzymał w 1032 r. dzięki zabiegom ojca jako osoba świecka, mając kilkanaście lat (według niektórych przekazów zaledwie 11). Władzę papieską – pierwotnie pod kuratelą ojca – sprawował trzykrotnie.
Rozpustnik na tronie
Nie najlepiej zapisał się w pamięci potomnych. Św. Piotr Damiani pisał o nim: „ten łajdak od początku swego pontyfikatu aż do końca życia napawał się brakiem wszelkich zasad moralnych". Łamał przyrzeczenia i zobowiązania, kupczył urzędami, kazał mordować swoich krytyków (niektórych podobno zabił osobiście). Prowadził przy tym szczególnie rozwiązłe życie – organizował uczty z orgiami seksualnymi, dokonywał gwałtów.
Po 12 latach Rzymianie mieli już dość rządów Benedykta IX. Doszło do rozruchów i wygnania papieża. Ten jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta