Kiedy polska firma musi pobrać podatek u źródła
Podmioty, które nie mają w Polsce siedziby lub zarządu, podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że płacą w Polsce daninę jedynie od przychodów osiąganych na jej terytorium
W przypadku osób prawnych mówi o tym art. 3 ust. 2 ustawy o CIT. W odniesieniu do przychodów osiąganych przez nierezydentów będących osobami fizycznymi zastosowanie znajdują przepisy ustawy o PIT (art. 3 ust. 2a).
Kategorie usług niematerialnych
Do kategorii przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce należą na mocy art. 21 ust. 1 ustawy o CIT (art. 29 ust. 1 ustawy o PIT) m.in.: odsetki, należności licencyjne czy opłaty za określone kategorie usług niematerialnych.
Na mocy pkt 2a tego przepisu opodatkowaniu podatkiem u źródła podlegają następujące usługi niematerialne:
- doradcze,
- księgowe,
- badania rynku,
- prawne,
- reklamowe,
- zarządzania i kontroli,
- przetwarzania danych,
- rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu,
- gwarancje i poręczenia
- usługi podobne do usług wskazanych powyżej
Co do zasady od przychodów uzyskanych z tego tytułu przez nierezydentów ustala się podatek dochodowy w wysokości 20 proc. przychodów. Niemniej zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy o CIT (art. 29 ust. 2 ustawy o PIT) zasadę tę stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (dalej: UPO)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta