Minister finansów gra na zwłokę
Izby skarbowe upoważnione do wyjaśniania przepisów podatkowych bezpodstawnie wydłużają terminy do wydawania urzędowych wykładni. W takich przypadkach można uznać, że zainteresowany uzyskał tzw. milczącą interpretację
Przepisy dotyczące możliwości uzyskania przez podatników urzędowej informacji o sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach zostały wprowadzone do ustawy – Ordynacja podatkowa (dalej: o.p.) od 1 stycznia 2003 r. W ciągu tych 10 lat przepisy ewoluowały, zarówno jeśli chodzi o kwestie związane z trybem wydania interpretacji podatkowych, jak i o kwestie odnoszące się do ochronnego waloru otrzymywanych od organów pism.
W obecnym kształcie przepisy ordynacji pozwalają podatnikom na uzyskanie ochrony przed koniecznością zapłaty podatku oraz potencjalnych odsetek od zaległości podatkowych.
Taka ochrona przysługuje podatnikowi, który zastosował się do interpretacji indywidualnej, jeśli zdarzenia skutkujące powstaniem zobowiązania podatkowego zaistniały już po jej doręczeniu podatnikowi. Ważne jest także, że zastosowanie się do uzyskanej interpretacji podatkowej wyłącza odpowiedzialność karną skarbową. Nie dziwi zatem ogromne zainteresowanie podatników uzyskaniem tego rodzaju ochrony. Tym bardziej, że uzyskanie interpretacji podatkowej jest często podstawą do podjęcia istotnych decyzji biznesowych.
Wyczerpujący stan faktyczny
Zgodnie z przepisami o.p. składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego oraz do przedstawienia własnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta