Jak urząd aktywizuje bezrobotnych
Pomoc doradcy zwodowego, pieniądze na dokształcanie, refundacja kosztów dojazdu - z takich form pomocy mogą korzystać bezrobotni
Raczej nie liczmy na to, że zaraz po rejestracji urząd zaoferuje nam pracę odpowiadającą naszym oczekiwaniom (choć oczywiście i takie przypadki się zdarzają). Nie znaczy to, że bezrobotny ma czekać i nic nie robić. Poniżej omawiamy formy aktywizacji i świadczenia, które zaproponuje, lub o które bezrobotny sam może się upomnieć większość urzędów.
Poradnictwo i informacja
Poradnictwo zawodowe świadczone jest w formie indywidualnych i grupowych porad. Doradca zawodowy pomoże bezrobotnemu ustalić jego potencjał zawodowy, zainteresowania, zdolności, umiejętności oraz zaplanować karierę. Wybierze też formy przekwalifikowania, nauczy radzić ze stresem.
W ramach poradnictwa urząd może skierować bezrobotnego na specjalistyczne i bezpłatne badania, po których wydana zostanie opinia o przydatności do określonego zawodu czy stanowiska.
Doradca zawodowy może przygotować dla bezrobotnego indywidualny plan działania, który pomoże mu znaleźć wymarzoną pracę. Plan to harmonogram konkretnych działań (np. szkoleń), jakie trzeba podjąć w określonych terminach. Jeśli status bezrobotnego będzie utrzymywany nieprzerwanie przez 6 miesięcy, to sporządzenie takiego planu dla niego będzie obowiązkowe.
Centra Informacji i Planowania Kariery
Działają przy wojewódzkich urzędach pracy. Z usług CIiPKZ mogą korzystać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta