Sąd ustali, czy jest podstawa do pobierania dodatkowego wynagrodzenia
Jest cały katalogu czynności, które sporządzane są w formie aktu notarialnego, a które nie zawierają w swej treści wniosków wieczystoksięgowych, np. testamenty, poświadczenia dziedziczenia, oświadczenia o przyjęciu czy odrzuceniu spadku, umowy przedwstępne, protokoły spółek
Czuję się w obowiązku sprostować ewidentne przekłamania i okoliczności niemające odzwierciedlenia w rzeczywistości, jakie zamieszczone zostały w artykule radcy prawnego Roberta Walczaka pod tytułem „Ile kosztuje akt notarialny" opublikowanym 5 lutego 2013 r. na łamach „Rzeczpospolitej".
Nie jest moim zadaniem polemizowanie z autorem co do meritum zagadnienia związanego z zasadnością pobierania przez notariuszy wynagrodzenia na podstawie § 16 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, albowiem problem ten rozstrzygany jest przez sąd i to właśnie sąd powołany jest do ustalenia, czy podstawa pobierania takiego wynagrodzenia istnieje, czy też nie, za określony katalog czynności.
Nie mogę jednak pozostawić bez komentarza wielu tez czy twierdzeń podniesionych przez autora artykułu.
I tak, termin „taksa notarialna" nie jest pojęciem, które – jak stwierdza autor – w praktyce nazywane jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta