Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto płaci podatek od budowli wzniesionej przez dzierżawcę

15 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Maciej Kucharski

Uznanie wydzierżawiającego za zobowiązanego do zapłaty daniny od obiektu wzniesionego przez inną osobę nie oznacza, że powinien rzeczywiście ją uiszczać podczas trwania umowy. W takiej sytuacji trudno jest nawet ustalić jej wysokość

W praktyce gospodarczej nierzadko inwestycje w postaci budowy nowych czy ulepszania istniejących budynków lub budowli realizowane są nie przez właścicieli (użytkowników wieczystych) gruntów, lecz przez ich dzierżawców. Z sytuacją taką spotykamy się na przykład wtedy, gdy inwestor, z powodu ograniczeń prawnych dotyczących nabywania własności gruntu, może zrealizować swoje zamierzenie jedynie na podstawie prawa dzierżawy.

Dobrym przykładem takiej sytuacji są nieruchomości portów morskich. Obrót nimi podlega szczególnym ograniczeniom i najczęściej nie są one sprzedawane, lecz dzierżawione na długie okresy (30 i więcej lat) na rzecz operatorów terminali portowych.

Inwestycje takie sięgają setek milionów złotych i prowadzą do powstania infrastruktury, która jest przedmiotem podatku od nieruchomości. Pozostawiając na boku kwestię zwolnienia podatkowego dla infrastruktury portowej, powstaje pytanie o charakterze bardziej ogólnym i odnoszące się do wszelkich budowli wznoszonych przez dzierżawców na dzierżawionych przez nich gruntach – kto ma ten podatek płacić? Czy płaci go dzierżawca, czy wydzierżawiający i od jakiej podstawy?

Katalog z ustawy

Pierwszą kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest to, kogo obciąża obowiązek podatkowy od budowli wzniesionych przez dzierżawcę. Zagadnienie to reguluje art. 3 ustawy z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9463

Wydanie: 9463

Spis treści
Zamów abonament