Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kablówki walczą w Internecie

15 lutego 2013 | Ekonomia | Urszula Zielińska
Jednak to właśnie mobilny dostęp do sieci zapewnia dziś operatorom kilka razy szybszy przyrost użytkowników.
źródło: Rzeczpospolita
Jednak to właśnie mobilny dostęp do sieci zapewnia dziś operatorom kilka razy szybszy przyrost użytkowników.

Telekomunikacja | W 2012 roku liczba abonentów stacjonarnego dostępu do sieci urosła tylko o 3,6 proc., a przychody operatorów z tej usługi o 4,6 proc.

Kilka tygodni temu pisaliśmy w „Rz", że w 2012 roku rynek stacjonarnego Internetu w Polsce zdecydowanie zwolnił oraz że w 2013 roku będzie on ponownie należał do sieci telewizji kablowych. Dziś można ocenić już precyzyjnie, co działo się na nim w ubiegłym roku.

Operatorzy telefoniczni i telewizje kablowe zdobyły łącznie 250 tys. abonentów, czyli o 30 proc. mniej niż w 2011 roku, gdy przyłączyły w sumie 360 tys. użytkowników usługi. Tak wynika z danych zaprezentowanych w raporcie rocznym Telekomunikacji Polskiej, oferującej usługi pod marką Orange. Potwierdzili je nam także przedstawiciele konkurenta TP – Netii. To oznacza, że segment, na który niegdyś mocno stawiali operatorzy stacjonarni, rośnie coraz wolniej. Liczba użytkowników Internetu stacjonarnego powiększyła się bowiem w ub.r. zaledwie o 3,6 proc., do nieco ponad 7,1 mln osób. To wolniej niż w 2011 r., gdy grono klientów dostępu stacjonarnego urosło o 5,4 proc.

Bardzo wolno, ospalej niż prognozowali niegdyś specjaliści, rośnie też wartość tego segmentu. Przychody z abonamentów za Internet można szacować w ub.r. na 3,81 mld zł. To kwota o około 4,6 proc. wyższa niż w 2011 r. Po uwzględnieniu inflacji wzrostu może nie być wcale.

Z naszych analiz wynika też, że największy gracz w polskim Internecie – grupa Orange – mógł się pochwalić co najwyżej stabilizacją przychodów z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9463

Wydanie: 9463

Spis treści
Zamów abonament