Szef zapłaci za nieetyczne postępowanie
Jeśli pracodawca narusza zasady współżycia społecznego, pracownik ma prawo natychmiast z tego powodu rozwiązać angaż i domagać się odszkodowania
Podwładny może także żądać takiej rekompensaty na podstawie kodeksu cywilnego, jeśli postępowanie szefa było zawinione i wyrządziło mu szkodę.
Powody rozstania
Pracownikowi wolno rozwiązać angaż bez wypowiedzenia, jeśli pracodawca ciężko naruszył swoje podstawowe obowiązki. Ma prawo wtedy do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wymówienia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – za dwa tygodnie (art. 55 § 11 k.p.).
W myśl tego przepisu rozwiązanie angażu, a tym samym prawo pracownika do odszkodowania, uzasadniają po pierwsze, naruszenie przez szefa podstawowych obowiązków wobec podwładnego, a po drugie, ustalenie, że naruszenie to było ciężkie. W razie sporu to pracownik wykazuje, że miał uzasadnione powody rozstania.
Podstawowy wymóg
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest przestrzeganie w firmie zasad współżycia społecznego. Wynika to z art. 94 pkt 10 k.p. Musi więc wpływać na kształtowanie w zakładzie zasad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta