Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opozycjoniści chcą być znowu razem

15 lutego 2013 | Kraj | Grażyna Raszkowska

Powstaje ruch obywatelski ludzi dawnej „S". Działacze chcą promować wartości związku i przezwyciężać polityczne spory.

Chociaż tworzą go głównie uczestnicy opozycji z czasów PRL, to nie brakuje w nim także dwudziesto- i trzydziestolatków, których obecność w stowarzyszeniach i fundacjach łagodzi nastroje.

Najmłodszą organizacją pozarządową, której członkowie wywodzą się z czasów pierwszej „S" i stanu wojennego, jest Stowarzyszenie Sieć Solidarności. Jego rejestracja odbyła się kilka tygodni temu.

– Zdecydowaliśmy, że będziemy organizacją pluralistyczną i apolityczną, co oznacza, że każdy, dla kogo ideały ruchu Solidarności są ważne, bez względu na swoją obecną działalność i poglądy może uczestniczyć w naszych pracach – mówi Edward Nowak, inicjator stowarzyszenia.

Choć w narodową zgodę ponad podziałami nie do końca wierzy historyk prof. Antoni Dudek, uważa tworzenie struktur społecznych opartych na ludziach „Solidarności"  za jedną z najbardziej wartościowych inicjatyw w ostatnim czasie. Jego zdaniem włączanie młodych osób w pielęgnowanie tradycji solidarnościowych to dopiero początek procesu. – Wszystkie organizacje kombatanckie zabiegają o przekazywanie tradycji młodszemu pokoleniu i środowiska solidarnościowe też to czeka. To również ważna część polityki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9463

Wydanie: 9463

Spis treści
Zamów abonament