Jak zwiększyć dochody seniora
Waloryzacja to niejedyny sposób na wzrost zasobności emeryckiego portfela. Szczególnie gdy będzie symboliczna, jak tegoroczna.
Możliwości jest kilka – wybór tej odpowiedniej zależy m.in. od rodzaju pobieranego świadczenia i tego, czy zostało ono przyznane na nowych, starych czy może mieszanych zasadach.
Emeryt może się ubiegać o podwyższenie swojego świadczenia. Zyska nie tylko wówczas, gdy pracował po nabyciu uprawnień emerytalnych, ale także gdy dostarczy do ZUS nowe dokumenty potwierdzające staż czy zarobki. Na więcej pieniędzy może też czasami liczyć w razie przejścia z wcześniejszej emerytury na powszechną. Oto dziesięć propozycji na powiększenie budżetu emeryta.
SPOSÓB PIERWSZY
Dodatkowa praca
Emeryci, którym ZUS przyznał emeryturę obliczaną w całości lub w części na nowych zasadach, mogą dużej pracować i osiągać przychód. Jeśli jednak chcą pobierać świadczenie w pełnej wysokości, a nie osiągnęli jeszcze podwyższonego dla ich grupy wiekowej powszechnego wieku emerytalnego, to ich przychody z np. etatu, zlecenia czy działalności (a więc z tytułów rodzących dla nich obowiązek ubezpieczeń emerytalno-rentowych) nie mogą miesięcznie przekraczać 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (od 1 marca do 31 maja 2013 r. będzie to 2583,20 zł). Jego przekroczenie spowoduje zmniejszenie wysokości pobieranego dotychczas świadczenia senioralnego.
Jeśli wcześniejszy emeryt zarobi jeszcze więcej i miesięczne pobory (np. z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta