Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Trzeba łożyć na utrzymanie byłego

15 lutego 2013 | Projekt wakacje | Arkadiusz Jaraszek

Wysokość alimentów zależy od uzasadnionych potrzeb osoby uprawnionej i możliwości zarobkowych zobowiązanego

Rozwiązanie małżeństwa nie zawsze oznacza zerwanie wszystkich więzi i kontaktów pomiędzy byłymi partnerami. Bardzo często zdarza się, że w wyroku rozwodowym sąd nakłada na jednego z partnerów obowiązek łożenia na utrzymanie byłego współmałżonka oraz wspólnych małoletnich dzieci. Jest to tzw. obowiązek alimentacyjny, który jest rodzajem świadczenia, polegającym na dostarczaniu środków utrzymania, a także, w miarę potrzeb, zapewnieniu środków koniecznych w celu wychowania osoby uprawnionej do świadczeń alimentacyjnych.

Alimenty realizowane są najczęściej w postaci regularnego wypłacania osobie uprawnionej lub jej opiekunowi określonych kwot pieniężnych. Czasami, zależnie od okoliczności lub konkretnych potrzeb osoby uprawnionej, świadczenie alimentacyjne może polegać na dostarczaniu określonych środków w naturze, np. udostępnieniu mieszkania, udzieleniu lub zapewnieniu pomocy lekarskiej, osobistej pielęgnacji podczas choroby itp.

Najczęściej obowiązek alimentacyjny po rozwodzie obejmuje konieczność łożenia na utrzymanie, wychowanie i zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb dziecka przez rodziców. Obowiązek ten powstaje w momencie narodzin dziecka, a wygasa dopiero, gdy dziecko się usamodzielni. Uzyskanie pełnoletności nie kończy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9463

Wydanie: 9463

Spis treści
Zamów abonament