Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Indywidualny rozkład czasu pracy tylko na wniosek pracownika

15 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz-Płock

Opieka nad chorym członkiem rodziny czy przynależność do związku wyznaniowego mogą uzasadniać prośbę zatrudnionego o zmianę godzin realizacji obowiązków służbowych. Jednak szef nie musi jej akceptować

Art. 142 k.p. umożliwia ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy etatowca w zakresie systemu czasu pracy, którym jest objęty. Rozwiązanie to modyfikuje zatem postanowienia aktów wewnątrzzakładowych. Indywidualny rozkład czasu pracy pozwala określić inne dni oraz godziny rozpoczynania i kończenia obowiązków służbowych niż ma to miejsce wobec ogółu zatrudnionych, tak aby uwzględnić specyficzne potrzeby poszczególnych podwładnych.

Na piśmie

Wprowadzenie go wymaga pisemnego wniosku zainteresowanego pracownika >patrz wzór wniosku. Przy czym, nawet gdyby miało to dezorganizować proces pracy, przełożonemu nie wolno wpływać na decyzję etatowca w tym zakresie. Ewentualna odmowa podwładnego nie może być poczytywana za naruszenie obowiązków pracowniczych i powodować dla niego jakichkolwiek negatywnych konsekwencji.

Przykład

Pani Anastazja wystąpiła na piśmie do przełożonego o objęcie jej

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9463

Wydanie: 9463

Spis treści
Zamów abonament