Przede wszystkim oskładkowane wypłaty
Podliczając uzyskane przychody trzeba brać pod uwagę te należności, od których zostały opłacone składki emerytalno-rentowe i świadczenia za czas absencji zdrowotnej. Pozostałe przychody są obojętne z punktu widzenia wypłaty emerytury czy renty
Wystawiając zaświadczenie potwierdzające zarobki emeryta lub rencisty pracodawca powinien kierować się pewnymi zasadami. Musi pamiętać o tym, aby wykazać taki przychód, który wpływa na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia. W zaświadczeniu musi uwzględnić wszystkie te składniki wynagrodzenia, od których miał obowiązek odprowadzić składkę emerytalną i rentową.
Podstawa plus dodatki
Podstawą wymiaru składek na te ubezpieczenia za pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak również różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy czy wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Wszystkie te składniki trzeba wykazać w zaświadczeniu wystawianym do celów rozliczenia z ZUS.
Może się zdarzyć, że pracodawca zawarł dodatkowo z pracownikiem umowę agencyjną, zlecenie, inną umowę o świadczenie usług (do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) lub umowę o dzieło albo też taki kontrakt (choćby został zawarty z innymi podmiotem) wykonywany jest na rzecz tego pracodawcy. W takim przypadku w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta