Podsumowanie roku i kolejnych miesięcy
Najlepiej, gdy zaświadczenie przedstawia zarobki w rozbiciu na poszczególne miesiące. Wtedy ZUS musi rozliczyć przychód w dwóch wariantach i wybrać ten korzystniejszy dla świadczeniobiorcy
W zaświadczeniu dla zarobkującego emeryta lub rencisty trzeba wskazać nie tylko łączny przychód wypłacony mu w minionym roku kalendarzowym, ale również wynagrodzenia wypłacone w poszczególnych jego miesiącach. Wszystko po to, aby ZUS mógł sprawdzić, który wariant rozliczenia będzie korzystniejszy dla świadczeniobiorcy – miesięczny czy roczny.
Ta pierwsza metoda polega na porównaniu zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach z obowiązującymi wówczas limitami. W wariancie rocznym porównuje się łączny ubiegłoroczny przychód do rocznych progów zarobkowych (będących sumą miesięcznych limitów).
Jeśli płatnik składek nie wykaże w zaświadczeniu przychodu ubezpieczonego w rozbiciu na poszczególne miesiące, ZUS rozliczy go wyłącznie w wariancie rocznym. Jednocześnie jednak w decyzji o rozliczeniu informuje pracownika, że do dnia uprawomocnienia się tej decyzji (tj. w ciągu miesiąca od jej doręczenia) może dostarczyć poświadczenie miesięcznych przychodów, a ZUS sprawdzi, czy rozliczenie miesięczne będzie dla niego korzystniejsze.
Ważna data przelewu
Zasadą jest, że w zaświadczeniu o zarobkach emeryta / rencisty płatnik składek powinien przyporządkować poszczególne składniki przychodu do miesiąca, w którym zostały wypłacone lub przedsta- wione do wypłaty....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta