Do podwójnej lojalności można zobowiązać w tym samym kontrakcie
Postanowienie o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy i po jego ustaniu wolno wprowadzić w jednej umowie. Musi być ona jednak spisana
Art. 1011 § 1 k.p. zawiera definicję zakazu konkurencji. Termin ten oznacza, że w zakresie określonym w odrębnej umowie, podwładny nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec zatrudniającego ani świadczyć obowiązków w stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz prowadzącego taką działalność.
Z mocy art. 1012 § 1 k.p. stosuje się to odpowiednio także wówczas, gdy pracodawca i etatowiec mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić przełożonego na szkodę. Zawierają wtedy kontrakt o zakazie konkurencji po ustaniu angażu. Ustala się w nim czas jego obowiązywania i wysokość odszkodowania należnego byłemu etatowcowi.
Jaka odrębność
Sąd Najwyższy w wyroku z 9 marca 2006 r. (II PK 235/05) argumentował, że „umowa o zakazie konkurencji jest odrębną umową w tym znaczeniu, że stanowi odrębne zobowiązanie, a nie dlatego, że każdorazowo musi być sporządzona w odrębnym dokumencie". „Odrębna" umowa o zakazie konkurencji może być zawarta (zamieszczona) w samej umowie o pracę. Rygor nieważności dla umowy o zakazie konkurencji wynika tylko z braku formy pisemnej (art. 101 3 k.p.), nie zaś z tego, że nie przyjęto jej w odrębnej umowie (dokumencie).
Przykład 1
Pracodawca zawarł z panem Jakubem umowę o zakazie konkurencji
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta