Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy ktoś jest przed innymi

07 maja 2013 | Prawo i praktyka | Aneta Mościcka

Jeśli wspólnik złoży oświadczenie, że chce skorzystać z prawa pierwokupu udziałów, wówczas dochodzi do skutku umowa sprzedaży tej samej treści, co zawarta przez sprzedającego udziały wspólnika z osobą trzecią.

K.s.h. dopuszcza także inne niż zgoda spółki ograniczenia zbycia udziałów. Przykładowo spółka może zapisać, że wspólnik nie może sprzedać udziału wspólnikowi spółki konkurencyjnej. W takiej sytuacji naruszenie zapisu umowy spowoduje nieważność zbycia udziału.

W umowie spółki wolno zapisać, że wspólnik nie może sprzedać udziału wspólnikowi spółki konkurencyjnej

Umowa spółki z o.o. może także przewidywać prawo pierwszeństwa lub pierwokupu udziałów. Prawo pierwszeństwa jest szersze, ponieważ obejmuje nie tylko sprzedaż, ale i inne formy zbycia udziału.

Jeżeli umowa spółki przewiduje natomiast prawo pierwokupu udziałów, stosuje się odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego. Prawo pierwokupu polega na zastrzeżeniu dla jednej ze stron pierwszeństwa kupna oznaczonej rzeczy na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9529

Spis treści
Zamów abonament