Jak wyselekcjonować pracowników do masowych zwolnień
Jeśli pracodawca ma uzasadnione potrzeby, to jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia przy grupowych redukcjach może przyjąć jedynie ocenę ich kompetencji istotnych dla zakładu. Wolno mu pominąć – jako mniej doniosłe – inne, np. dotychczasowy przebieg pracy zawodowej, staż zatrudnienia, doświadczenie zawodowe czy wykształcenie.
Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 1 czerwca 2012 r. (II PK 258/11).
W tej sprawie pracownik był zatrudniony jako przedstawiciel handlowy. W związku z planowaną reorganizacją i konsolidacją działu sprzedaży ocenę kompetencji zatrudnionych (assessment center) przeprowadził podmiot zewnętrzny. W złożonym pracownikowi oświadczeniu o wypowiedzeniu pracodawca wskazał, że „jego przyczyną jest reorganizacja działu sprzedaży, skutkująca koniecznością zmniejszenia zatrudnienia w służbach handlowych.
Kryterium doboru pracowników, z którymi spółka rozwiązuje umowę o pracę, jest ocena kompetencji pracownika. W ramach oceny kompetencji otrzymał pan bardzo niską ocenę wynosząca 1,33".
Pracownik odwołał się od wypowiedzenia, zarzucając zarówno pozorność likwidacji jego stanowiska, jak i nieprawidłowe wytypowanie przez pracodawcę do zwolnienia. Sąd rejonowy uznał powództwo za nieuzasadnione. W apelacji pracownik zarzucił m.in. błędne ustalenia faktyczne, niewłaściwą ocenę wiarygodności i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta