Wpis o budynku nie jest konieczny
Służebność, która polega na prawie korzystania z określonych pomieszczeń w obiekcie, może przybrać dwie formy: gruntową lub osobistą. Pomiędzy nimi zachodzą jednak istotne różnice
Służebność gruntowa polega m.in. na obciążeniu jednej nieruchomości (nieruchomość obciążona) na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem polegającym na tym, że każodorazowy właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej. Służebność gruntowa ma na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej.
Przykład
Jan Przypadkowy ma prawo korzystania z części budynku gospodarczego sąsiada, w którym znajduje się kontener na śmieci.
W ramach służebności właściciel nieruchomości władnącej uprawniony jest składować własne śmieci we własnym kontenerze. Jednak ze względów użytecznych i praktycznych, czyli dokładnie z powodu utrudnionego umiejscowienia kontenera na nieruchomości władnącej, znajduje się on w budynku sąsiada – właściciela nieruchomości obciążonej.
W przypadku służebności osobistych, ich treść może być identyczna z treścią służebności gruntowych. Jednak są one ustanawiane wyłącznie na rzecz oznaczonej osoby fizycznej i służą do zaspokojenia osobistych potrzeb uprawnionego. Najczęściej spotykaną służebnością osobistą jest służebność mieszkania, a więc prawo do korzystania z określonych pomieszczeń w budynku lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta