Jedno zobowiązanie i kilka nieruchomości
- Czy jedna wierzytelność może być chroniona kilkoma oddzielnymi hipotekami, zamiast jednej hipoteki łącznej, przy czym kwota zabezpieczenia każdej z tych hipotek byłaby taka sama jak hipoteki łącznej?
Warto przypomnieć, że niedawno minęły 2 lata od wejścia w życie nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece (22 lutego 2011 r.) .
W tym okresie, w wyniku stosowania nowych przepisów w praktyce, pojawiło się wiele zagadnień i pytań związanych z poszczególnymi zapisami ustawy – zarówno nowymi, jak i tymi niezmienionymi, funkcjonującymi jednak w nowym otoczeniu prawnym. Jednym z takich zagadnień, wobec których nie wypracowano jednolitego stanowiska, jest właśnie kwestia możliwości zabezpieczenia jednej wierzytelności kilkoma oddzielnymi hipotekami, ustanowionymi do takiej samej lub podobnej maksymalnej kwoty zabezpieczenia.
Zgodnie z artykułem 76 ust. 3 u.k.w.h. w celu zabezpieczenia tej samej wierzytelności można w drodze czynności prawnej, obciążyć więcej niż jedną nieruchomość (hipoteka łączna). Pojawiły się głosy, że przepis ten wymusza stosowanie hipoteki łącznej w przypadku, gdy zabezpieczenie jednej wierzytelności ma być ustanowione na kilku nieruchomościach.
Ewentualnie dopuszcza się ustanowienie oddzielnych hipotek, ale tylko na zasadach repartycji tzn. wtedy, gdy maksymalna kwota zabezpieczenia jest dzielona pomiędzy poszczególne hipoteki, tak że ich suma nie przekracza maksymalnej kwoty zabezpieczenia dla hipoteki łącznej. Nie dopuszcza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta