Jakie są zasady zbywania udziałów w spółce z o.o.
Wspólnicy mogą sprzedać lub zastawić swoje wkłady w spółce. Zasadniczo muszą mieć na to jej zgodę
Umowa spółki może określać warunki i ograniczenia zbywania udziałów. Jednym z nich jest prawo pierwokupu. Aby uniknąć niejasności i sporów, dobrze jest określić w umowie spółki wszystkie niezbędne kwestie związane ze skorzystaniem z tego uprawnienia.
Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.) umożliwia zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału jak również jego zastawienie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 180 k.s.h.).
Tylko na piśmie
Umowa zbycia udziałów powinna być zawarta w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. W przypadku niedochowania tej formy, zbycie udziału jest nieważne.
Formę pisemną z podpisami notarialnie poświadczonymi trzeba zachować także w przypadku, gdy to sama spółka nabywa własne udziały.
Jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 30 października 2007 r., I SA/Wr 744/07, do dokonania czynności zbycia udziałów wymaga się formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, pod rygorem nieważności (art. 180 k.s.h.).
Forma pisemna z notarialnym poświadczeniem podpisu zachowana jest zarówno wtedy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta