Ekspert wyjaśnia
Robert Tomaszewski, egzaminator Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Warszawa
- Czy rowerzyści mogą jeździć po drodze obok siebie? Kiedy jest to możliwe?
Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu. Istnieje jednak wyjątek, który na to pozwala, ale tylko w przypadku jazdy obok innego roweru lub motoroweru i tylko wtedy, gdy nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Jak widzimy, oprócz wspomnianego wyjątku, przepis definitywnie zabrania jazdy obok pojazdu innego niż rower lub motorower.
Nie jest z kolei zabroniona jazda obok innego uczestnika ruchu na drodze dla rowerów. Na szerokiej drodze rowerowej jest to względnie bezpieczne i nie utrudni ruchu pozostałym cyklistom. Musimy jednak pamiętać, że na węższej ścieżce rowerowej możemy przeszkadzać innym rowerzystom, którzy na przykład będą chcieli nas wyprzedzić.
Podsumowując, na jezdni stosujemy się do przepisów określających zasady poruszania się obok innych uczestników ruchu, a na drodze dla rowerów pamiętamy, że nie jesteśmy na niej sami i staramy się współuczestniczyć z innymi cyklistami w sposób partnerski.
- Jeśli szkoła nie organizuje kursów na kartę rowerową, to gdzie mogę się zgłosić z dzieckiem, by taką kartę wyrobić?
W programie kształcenia ogólnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta