Kryzys niektórym wręcz pomógł
Chcemy być w Polsce firmą numer jeden, ale pod warunkiem osiągania zysków – zapowiada Stephane Guinet, szef Axa Direct
Rz: Czy kryzys strefy euro ma się ku końcowi?
Z całą pewnością najpoważniejszą część kryzysu mamy już za sobą, jednak nie znaczy to że problemy są już przeszłością. Uświadamiają to chociażby wydarzenia na Cyprze, a spodziewam się, że nie jest on ostatnim krajem, o którym w podobnym kontekście będzie głośno. Dobra strona tej sytuacji, to fakt, że kraje strefy euro nie zasiądą z założonymi rękami, tylko wiedzą, że przed nimi wciąż dużo pracy do wykonania. Chodzi przede wszystkim o dalsze zbliżenie fiskalne i ekonomiczne.
Jak ocenia pan sytuację gospodarki francuskiej? Czy staje się ona dla kraju niebezpieczna?
Nie idziemy w dobrym kierunku, od 30 lat nie potrafimy sobie poradzić z deficytem publicznym. Jednocześnie dramatycznie podniesione zostały podatki i mamy strukturalny problem z konkurencyjnością. Mam wrażenie, że nasi politycy jeszcze nie zrozumieli, że decyzje muszą być znacznie bardziej kategoryczne. Prawdziwe pytanie brzmi teraz, czy rząd i prezydent sami pójdą po rozum do głowy czy dopiero reakcja rynków ich do tego zmusi. Byliśmy chronieni bardzo niskimi stopami procentowymi, ale to potrwa jeszcze tylko niedługo. Potrzebujemy głębokich zmian w naszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta