Nie można karać firmy za działania biznesowe
Korekta rozliczenia spowodowana przyznaniem rabatu albo waloryzacją wynagrodzenia może mieć opłakane skutki dla przedsiębiorcy
Zmiana ceny transakcji? To w interesach częsta praktyka. Natomiast dla fiskusa to dobra okazja do naliczenia dodatkowego podatku. Urzędy każą bowiem przedsiębiorcom robić wsteczne korekty niezależnie od ich przyczyny. W najlepszym razie czeka ich dodatkowa praca przy poprawianiu deklaracji z rozliczonych już okresów. W gorszym – zapłata zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.
- Umówiłam się z kontrahentem, że po przekroczeniu określonego limitu zakupów za cały rok dostanę rabat. Tak też się stało. W urzędzie poinformowano mnie, że muszę zmniejszyć ubiegłoroczne koszty. Jak to możliwe, że nie popełniłam żadnego błędu w rozliczeniu, a będę miała zaległość? – pyta czytelniczka prowadząca niewielką firmę handlową.
W podobnej sytuacji jest inny nasz czytelnik – właściciel firmy budowlanej. Po rozliczeniu całego kontraktu podniósł klientowi cenę. Fiskus twierdzi, że musi zrobić wsteczną korektę swojego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta