Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do protokołu wolno wnieść zastrzeżenia

07 maja 2013 | Dobra Firma | Regina Drabik

Gdy podatnik nie zgadza się z ustaleniami zapisanymi w raporcie z badania ksiąg, może zgłosić swoje uwagi. Musi jednak przedstawić dowody, dzięki którym organ zmieni zdanie i w inny sposób określi podstawy opodatkowania

Zdarza się, ze urząd skarbowy, który sprawdza księgi podatkowe przedsiębiorcy, stwierdza, że są one prowadzone nierzetelnie lub w sposób wadliwy. W takim przypadku (zgodnie z art. 193 § 6 ordynacji podatkowej) określa w protokole za jaki okres i w jakiej części kwestionuje zapisy znajdujące się w tych księgach.

Protokół musi zostać doręczony przedsiębiorcy, a urząd musi w nim zamieścić pouczenie, że podatnik ma prawo wniesienia w określonym terminie zastrzeżeń do jego ustaleń. Wniesienie zastrzeżeń jest uprawnieniem podatnika, które pozwala mu na przedstawienie korzystnych dla siebie dowodów, a organowi podatkowemu umożliwia prawidłowe określenie podstawy opodatkowania.

Należy przy tym zauważyć, że protokół z badania ksiąg podatkowych zawiera ocenę ich mocy dowodowej według kryteriów rzetelności i wadliwości, a tym samym umożliwia podatnikowi podjęcie inicjatywy dowodowej (wyrok WSA w Krakowie z 12 października 2010 r., I SA/Kr 421/10).

Stosownie do art. 193 § 8 o.p. podatnik może wnieść zastrzeżenia do takiego protokołu w zakresie zawartych w nim ustaleń. W takim jednak przypadku ma obowiązek przedstawić dowody, które pozwolą organowi prawidłowo określić podstawy opodatkowania. Ustawodawca w sposób wyraźny i niebudzący jakichkolwiek wątpliwości przewidział zatem możliwość wykorzystania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9529

Spis treści
Zamów abonament