Gdzie można sprawdzić, czy konkretna zabawka albo produkt są bezpieczne
Zgodnie z prawem przedsiębiorcy mogą wprowadzać na rynek wyłącznie bezpieczne produkty, o ile są one kierowane do konsumentów lub mogą do nich trafić. Oczywiście nie zawsze da się przewidzieć wszystkie zagrożenia. Dlatego, gdy okaże się, że produkt jest niebezpieczny, trzeba to zgłosić. Rejestr niebezpiecznych towarów jest jawny
- Na jednym z forów internetowych znalazłem opinię, że pewna zabawka jest niebezpieczna dla dzieci. Mój syn dostał identyczną na urodziny. Wiadomo, że nie wszystkie informacje wpisywane przez internautów są rzetelne (może ktoś nie lubi firmy – producenta tej zabawki). Czy istnieje jakiś oficjalny rejestr zabawek, które zostały uznane za niebezpieczne i np. wycofane z rynku – pyta czytelnik.
Tak
Istnieje rejestr produktów niebezpiecznych, w tym zabawek. Zaczynając od początku, sprawy związane z bezpieczeństwem towarów w obrocie reguluje ustawa z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (DzU z 2003 r. nr 229, poz. 2275 ze zm.). Zgodnie z jego art. 10 producent jest zobowiązany wprowadzać na rynek wyłącznie produkty bezpieczne.
Garść definicji
A takimi (art. 4) są towary, które w zwykłych lub w innych, dających się w sposób uzasadniony przewidzieć, warunkach ich używania, z uwzględnieniem czasu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta