Kredyt czy leasing – co się bardziej opłaca
Formy finansowania większych zakupów na potrzeby firmy różnią się dostępnością i ceną. Ale przy wyborze warto także uwzględnić, która zapewni więcej korzyści w rozliczeniach z fiskusem
Popularną formą finansowania zakupów o większej wartości jest leasing. Leasing – zważywszy na istniejącą najczęściej opcję wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy – jest atrakcyjną alternatywą dla dokonywania zakupów na kredyt. Wybierając między jedną z tych form finansowania zakupów, oprócz aspektów ekonomicznych (kredyt jest przeważnie tańszy, ale trudniej dostępny; z kolei leasing jest łatwiej dostępny, ale najczęściej droższy; zaletą kredytu jest również to, że kredytobiorca jest właścicielem sfinansowanych za pomocą kredytu rzeczy, podczas gdy leasingobiorca do czasu ewentualnego wykupu z leasingu właścicielem użytkowanych rzeczy nie jest), warto również uwzględnić, która z tych form finansowania zakupów jest korzystniejsza na gruncie przepisów podatkowych.
Co jest istotne w PIT i CIT
Z punktu widzenia podatku dochodowego podstawową zaletą kredytu jest możliwość jednorazowej amortyzacji nabytych przy wykorzystaniu kredytu środków trwałych w zakresie określonym przepisami art. 22k ust. 7–13 ustawy o PIT oraz art. 16k ust. 7–13 ustawy o CIT. Powoduje to, że – w zakresie, w jakim amortyzacja taka jest możliwa – kredyt pozwala na o wiele szybsze rozliczenie kosztów zakupu środków trwałych w kosztach uzyskania przychodów.
Przewaga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta