Polityka na razie nie podnosi cen
Dziś w cenach nie ma ani centa ryzyka geopolitycznego. Gdyby doszło do eskalacji jakiegokolwiek konfliktu, od razu zauważymy wzrost cen – mówi szef analityków Saxo Banku.
Rz: Jak długo za ropę będziemy płacić po 105–106 dol. za baryłkę?
Przez kilka najbliższych tygodni tego kwartału. Już w drugiej połowie tego roku ceny będą nieznacznie wyższe. Co prawda Europa nadal jest w recesji, ale gospodarki chińska i amerykańska notują już wzrosty. Dzisiejsze trochę niższe ceny, niż było to na początku roku, wynikają z tego, że produkcja w krajach OPEC idzie pełną parą, więc właściwie nie mamy żadnych podstaw, aby liczyć na zniżkę cen, bo ropy więcej nie będzie. W tej sytuacji cena w granicach 105–115 stała się na rynku nową „normalnością".
I nawet pod koniec tego kwartału nie można liczyć na większe spadki?
Jeśli dojdzie do korekty na rynkach kapitałowych, pojawią się jakieś niekorzystne informacje gospodarcze, wówczas ropa stanieje, ale będzie to naprawdę nieznaczna obniżka cen. Ale w Stanach Zjednoczonych indeksy giełdowe biją kolejne rekordy, mimo że dane ekonomiczne w ostatnich dniach wcale nie były zachwycające. Nie wykluczam jednak, że może dojść do zmniejszenia apetytu inwestorów na ryzyko, wówczas ceny spadną. Ropa wtedy może stanieć chwilowo do 100, może nawet 95 dol. za baryłkę gatunku Brent. Tańsza nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta