Zagadka rozwoju
Zagadka rozwoju
Mancur Olson, Jr.
Dlaczego jedne narody są bogate a inne biedne? Dlaczego dochód na mieszkańca w najuboższych krajach stanowi jedną dwudziestą dochodu osiąganego w państwach najbogatszych?
Często się przyjmuje, że pewne kraje są biedne z powodu ogromnych niedostatków, jakim muszą stawić czoła, że pozostają biedne, ponieważ brakuje im surowców niezbędnych do rozwoju gospodarczego. Wiele biednych krajów jest przeludnionych i nie ma tak dużo złóż naturalnych jak kraje bogate. Większość biednych krajów nie ma także dostatecznego kapitału lub kapitału wystarczającego do wytworzenia nowoczesnych technologii. Nie mają także ludzkiego potencjału intelektualnego lub systemu edukacji jak kraje o wysokim dochodzie narodowym.
Wobec braku bogactw naturalnych, nowoczesnej technologii i wysoko wykwalifikowanych kadr produkcja w biednych krajach i dochód per capita są niskie. Zwykłe tłumaczenie narodowego ubóstwa wspomnianymi wyżej "niedostatkami" nasuwa wniosek, że bez wielkich zastrzyków pomocy ze strony państw bogatych sytuacja krajów biednych nigdy się nie polepszy.
Opinia, że pewne kraje są biedne, ponieważ brakuje im surowców, jest hipotezą wymagającą sprawdzenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta