Sprzedaż akcji preferencyjnych
Trzeba płacić
Sprzedaż akcji preferencyjnych
Od dochodu ze sprzedaży akcji nabytych na zasadach preferencyjnych przez pracowników w związku z prywatyzacją ich firm należy się podatek.
Z mocy zarządzenia ministra finansów z 11 grudnia 1995 r. w sprawie zaniechania ustalania i poboru podatku dochodowego od osób fizycznych (M. P. nr 66, poz. 742) przez cały 1996 r. , tak samo jak w poprzednich latach, wolne od podatku były tylko dochody uzyskane ze sprzedaży:
* udziałów (akcji) spółek utworzonych w celu oddania im do odpłatnego korzystania, na podstawie przepisów o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstwa lub zorganizowanych części przedsiębiorstwa (tzw. leasingowych spółek pracowniczych) ,
* obligacji Skarbu Państwa wyemitowanych po 1 stycznia 1989 r. ,
* dochody z tytułu umorzenia (wykupu) jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych (Pioneer, Korona itd. ),
* dochody z akcji dopuszczonych do obrotu publicznego (na giełdzie) , ale tylko tych, które zostały nabyte na podstawie publicznej oferty (na rynku pierwotnym) lub na giełdzie papierów wartościowych.
To ostatnie zwolnienie nie obejmuje więc dochodów ze sprzedaży akcji uzyskanych w inny sposób niż na giełdzie i w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta