Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poeta nie pamięta

28 grudnia 1996 | Plus Minus | AP

Polemika z Czesławem Miłoszem

Poeta nie pamięta

Adam Pomorski

W "Rzeczpospolitej" w 49. numerze cotygodniowego dodatku "Plus Minus" ukazał się pod tytułem "Poeta i państwo" autokomentarz p. Czesława Miłosza objaśniający jego wcześniejszy "Komentarz do >>Ody do Stalina<< Mandelsztama".

W tej części, w której tekst ten nie jest funkcją i kontynuacją nigdy nie zakończonego sporu autora z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim, nie dotyczy więc bezpośrednio spraw polskich i dziejów polskiej literatury, jest on pełen nieopatrznych stwierdzeń na temat spraw rosyjskich i dziejów literatury rosyjskiej XIX i XX wieku. Stwierdzenia te wymagają sprostowania.

1. "Podziwiać można u Rosjan ich instynkt państwowy. Jest to dokładne przeciwieństwo polskiego pociągu do anarchii i niemal instynktownego zwracania się przeciwko wszelkiej władzy. " Rosyjski "instynkt państwowy", o którym wzmiankuje tu Miłosz, jest pochodzenia głównie niemieckiego, a w każdym razie radykalnie protestanckiego (kalwinistycznego) , a narodził się wraz z modernizacyjną gigantomachią Piotra Wielkiego w wieku XVIII. Wcześniej o tego rodzaju instynkcie mówić trudno. Gdyby w pierwszym zdaniu autor, dajmy na to, kazał nam podziwiać instynkt państwowy Niemców, a nie Rosjan, przeciwstawiając...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 950

Spis treści

Raporty

Zamów abonament