Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie sztuka zbudować więzienie

28 grudnia 1996 | Prawo | RA

Nie sztuka zbudować więzienie

Rozmowa z Markiem Szostkiem, zastępcą dyrektora generalnego Służby Więziennej

Ustawa o Służbie Więziennej podkreśla, że do jej podstawowych zadań należy m. in. prowadzenie działalności resocjalizacyjnej. W jaki sposób powinno przebiegać ponowne uspołecznienie skazanych?

Przede wszystkim przez pracę, która zapobiega marazmowi izolacji i ułatwia późniejszą adaptację do warunków wolnościowych. O pracy wspominają reguły minimalne ONZ, Europejskie Reguły Więzienne.

Przecież od dawna jej brakuje?

Działania związane z organizacją pracy są w ostatnich latach bardzo trudne. Mamy niewielką bazę zatrudnienia: dziewiętnaście przedsiębiorstw przywięziennych i dwadzieścia dziewięć gospodarstw pomocniczych, ale pracuje tylko ok. 13--14 tys. więźniów, z tego większość przy pracach porządkowych i pomocniczych wewnątrz jednostek.

Dlaczego?

Ponieważ do minimalnych rozmiarów zostało ograniczone zatrudnienie na zewnątrz zakładów karnych. Zmieniły się warunki ekonomiczne i nasze produkty, choć przed kilku laty nie było kłopotów z ich zbytem, nie są dziś konkurencyjne. Bardzo liczymy na ustawę o zatrudnieniu osób pozbawionych wolności, której projekt, przyznający preferencję firmom przywięziennym, znajduje się w Sejmie. Mam nadzieję, że znajdą się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 950

Spis treści

Raporty

Zamów abonament