Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przybywa nietoperzy, ubywa zanieczyszczeń

28 grudnia 1996 | Nauka i Technika | KF

Chiropterolodzy spotkali się w Zakopanem

Przybywa nietoperzy, ubywa zanieczyszczeń

Zamieszkują prawie całą kulę ziemską, z wyjątkiem obszarów podbiegunowych i najwyższych partii gór. Wielość form nietoperzy przypomina różnorodność panującą wśród ptaków. Najmniejsze gatunki o masie ciała 1, 5 gporównać można z kolibrami, inne, ważące ponad tysiąc razy więcej, osiągają tę samą rozpiętość skrzydeł co orły przednie -- 2 m.

Dla uspokojenia dodajmy, że rozpiętość skrzydeł największego z występujących w Polsce nietoperzy -- borowca wielkiego, wynosi niewiele ponad 40 cm.

Do tej pory naukowcy poznali ok. 1000 gatunków nietoperzy.

W Polsce na jednym hektarze żyją średnio 2--3 nietoperze. Prof. Bronisław Wołoszyn, szef Centrum Informacji Chiropterologicznej przy PAN w Krakowie uważa, że wiedza na temat występowania i rozprzestrzeniania się gatunków tych zwierząt jest dość skąpa, mimo że badania nad nietoperzami prowadzone są w Polsce od połowy XIX w.

W Zakopanem odbyło się sympozjum naukowe poświęcone nietoperzom Karpat. Polska część Karpat uważana jest za obszar najlepiej zbadany pod względem mieszkających tu gatunków zwierząt w ogóle, mimo to informacje o nietoperzach mamy zaledwie z 30 proc. tego terenu -- twierdzi prof. Wołoszyn.

Zimują w jaskiniach

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 950

Spis treści

Raporty

Zamów abonament