Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

28 grudnia 1996 | Raporty | DM

Informacje

Im bliżej 2000 r. , tym precyzyjniej specjaliści starają się obliczyć, ile osób na całym świecie będzie korzystało z łączności bezprzewodowej. Najczęściej wymienia się 200-300 milionów abonentów, choć coraz częściej słychać głosy, że są to dane zbyt ostrożne. Jedno nie ulega wątpliwości -- prym będzie wiodła telefonia komórkowa, a zwłaszcza jeden z jej systemów -- GSM, o którym jeszcze kilka lat temu słyszało jedynie wąskie grono fachowców.

Systemy przywoławcze stosowano już w latach 50. na terenach zamkniętych -- w dużych zakładach przemysłowych czy szpitalach. Z tego okresu pochodzą też systemy przywoławcze funkcjonujące w miastach. Wprowadzono też do użytku tzw. prywatne systemy dyspozytorskie -- firma wykupywała prawo do wyłącznego użytkowania pojedynczej częstotliwości, na której można się było porozumiewać za pomocą radiofonów. O systemach komórkowych wówczas nie słyszano, choć zasada ich funkcjonowania była znana jeszcze w latach 40.

Przełom lat 80.

Wyraźny przełom nastąpił w latach 80. , kiedy to wprowadzono analogowe systemy telefonii komórkowej. Od tego czasu konkurowało ze sobą w Europie kilka niekompatybilnych systemów analogowych. Najbardziej popularne to skandynawski system NMT i amerykański system AMPS. Każdym z nich posługiwało się ok. 40 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 950

Spis treści

Raporty

Zamów abonament