Postępowanie egzekucyjne
Jak ściągnąć należności z Niemiec
Postępowanie egzekucyjne
Zbigniew Michałowski
Uzyskanie prawomocnego wyroku niemieckiego sądu skazującego dłużnika na zapłatę należności jest tylko połową sukcesu, a czasami nawet jeszcze mniej. Rzecz wydawałaby się prosta: posyła się do dłużnika komornika z wyrokiem w ręku i ten zabiera wszystko co wartościowe. Nic bardziej złudnego. Postępowanie egzekucyjne jest w Niemczech bardzo skomplikowane i składa się z wielu różnych rodzajów, a każdy z nich to oddzielna wiedza. Komornik podejmuje tylko działanie, które zostanie mu wyraźnie zlecone. Niektóre formy postępowania egzekucyjnego wymagają dodatkowych postanowień sądowych. Ochrona przed postępowaniem egzekucyjnym jest również potężnym obszarem prawnym, który warto poznać choćby w zarysie, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Najczęściej w grę wchodzi egzekucja ruchomości, która niestety ma bardzo poważne wady i jest często nieskuteczna. 3300 niemieckich komorników sądowych jest tak obłożonych pracą, że oczekiwanie od złożenia wniosku do zadziałania komornika sięga kilku miesięcy.
Dłużnicy, których mimo to komornik zaskoczy, najczęściej nie wpuszczają go do mieszkania czy pomieszczeń firmy, powołując się na § 13 Konstytucji RFN broniący nienaruszalności mieszkania bez nakazu rewizji. Zanim komornik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta