Język jest jak ogród
Język jest jak ogród
Rozmowa z profesorem Henrykiem Samsonowiczem, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego
Każdy Polak zna na pewno słynny dwuwiersz Mikołaja Reja, który jako pierwszy za swój obywatelski obowiązek uznał pisanie w języku ojczystym: "Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają", ale nie wiem, czy uświadamiamy sobie, jakie znaczenie dla narodu, choć to pojęcie jest znacznie późniejsze od czasów rejowskich, ma język ojczysty. W tej chwili trwają prace nad projektem ustawy o ochronie języka polskiego i w tym kontekście chcę pana profesora zapytać: jakie znaczenie dla zachowania tożsamości narodowej ma język ojczysty?
Język pełni funkcje bardzo różne. Przede wszystkim jest czynnikiem łączącym wspólnotę, do której chcemy należeć. Wspólnota, między innymi narodowa, etniczna, jest określeniem naszego miejsca w ogóle w świecie, wśród ludzi, państw, wśród narodów, wśród innych grup. Jest wyznacznikiem najbardziej widocznym, odróżniającym nas, dającym poczucie z jednej strony odrębności, ale z drugiej strony dającym poczucie więzi w ramach tej grupy. W ten sposób co prawda powstaje bariera, która dzieli od mówiących inaczej -- kiedyś dzieliła od tych, którzy mówili słowem zrozumiałym --...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta