Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Część wojskowa pod lupą

28 grudnia 1996 | Prawo | JM

Kodeks karny na półmetku

Część wojskowa pod lupą

Jarosław Majewski

W toku swych prac nad rządowym projektem kodeksu karnego Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do Spraw Kodyfikacji Karnych dokonała istotnych, merytorycznych zmian nie tylko w części ogólnej i szczególnej projektu, ale także w jego części wojskowej. Pora na krótkie omówienie tych ostatnich (jak wpoprzednich artykułach cyklu, obok oznaczenia danego przepisu według wersji projektu znaniesionymi poprawkami Komisji podaję oznaczenie tegoż przepisu według wersji rządowej, to ostatnie z dopiskiem: w. rz. ).

W rozpoczynającym część wojskową projektu rozdziale XXXVIII "Przepisy ogólne dotyczące żołnierzy" -- cztery poprawki, a każda z nich doniosła.

Wykonanie rozkazu

Przede wszystkim zmieniono przepis art. 323 (317 w. rz. ), regulujący kwestię granic odpowiedzialności karnej żołnierza za wykonanie tzw. przestępnego rozkazu. W wersji rządowej rzeczony przepis miał następujące brzmienie: "Nie popełnia przestępstwa żołnierz, który dopuszcza się czynu zabronionego będącego wykonaniem rozkazu, chyba że miał świadomość, że wykonując rozkaz, popełnia przestępstwo", obecnie zaś -- po poprawce Komisji -- jego druga część brzmi: "(. .. ) chyba że wykonując rozkaz, umyślnie popełnia przestępstwo". Poprawka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 950

Spis treści

Raporty

Zamów abonament