Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki duch obejmie rządy świata

28 grudnia 1996 | Plus Minus | SB

Jaki duch obejmie rządy świata

(o Emersonie)

Stefan Bratkowski

Paryżowi, czyli -- naonczas -- Europie, odkrył Emersona Mickiewicz. I już to byłoby dostateczną racją dla polskiej ciekawości. Mickiewicz bowiem nie był tylko romantycznym wieszczem; był wielkim umysłem, znakomicie poinformowanym o przemianach ówczesnego św na paryskiej giełdzie, ale w pełni rozumiał bieg czasu. Dlatego mówił w jednym ze swych słynnych wykładów paryskich w College de France 26 grudnia 1843 r. :

"Nikt bardziej od nas nie podziwia cudów przemysłu i jego niezmiernej potęgi, która opanuje cały świat; ale tu chodzi o sprawę wyższą, chodzi o to, jaki to duch posłuży się tymi wszystkimi niezmiernymi środkami przemysłowymi, jaki to duch obejmie rządy świata".

Uważał Emersona za sojusznika w tej kwestii. Oczywiście, nie ukrywajmy: w rozumieniu Mickiewicza niemal wszystko odnosiło się do sprawy polskiej i niemal wszystko się z nią kojarzyło. Jeżeli Emerson wzywał do otworzenia duszy boskiemu światłu łaski, jeśli to on tak "p bardziej w świecie praktyczny i oddany sprawom materialnym", "do tych ludzi, których sam oskarżał o brak niezbędnych cnót: nadziei i miłości, jakimże winien być język polityków i filozofów odzywających się do ludu słowiańskiego, któremu obu tych cnót, miłości i nadz ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 950

Spis treści

Raporty

Zamów abonament