Czyj będzie wiek XXI
Nie ma sensu przekonywać ludzi, że nowe stulecie, którego nadejście będą świętować już za trzy lata, zacznie się dopiero w styczniu roku 2001. Jeśli większość uważa rok dwutysięczny za początek "nowej ery", to nie warto się sprzeczać. Lepiej podpowiedzieć, co może szykować nowe stulecie, choć niespodzianek przewidzieć się nie da.
Czyj będzie wiek XXI
Dokładnie sto lat temu ówczesny premier Kanady, sir Wilfrid Laurier, wywołał sensację oświadczając, że tak jak wiek XIX był wiekiem Stanów Zjednoczonych, tak XX wiek będzie wiekiem Kanady. Był to północnoamerykański punkt widzenia. Największą sensację wzbudziła ta przepowiednia wśród Brytyjczyków. Wiedzieli, że wiek XIX należał do nich, jako że brytyjski ekspansjonizm rozprzestrzenił angielski wzorzec rządów na dwie trzecie świata, oprócz ówczesnej Rosji. Dlaczego świat XX wieku nie miałby należeć do nich? Nie mogli wiedzieć, że już po dwóch latach wybuchnie wojna burska (1899 -- 1902) , która -- jak się okazało -- była początkiem końca brytyjskiego imperium.
Dwudziesty wiek stał się wiekiem Ameryki i na ten temat nie warto chyba dyskutować. Kompromitacja ludobójczego imperializmu ideologicznego, reprezentowanego przez hitlerowską Rzeszę i stalinowsko-breżniewowski ZSRR, umocniła pozycję USA u progu nowego wieku. Ale co dalej?
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta