Powrót przodków
Co by się stało, gdyby któregoś dnia naukowcy przywrócili do życia neandertalczyka?
Jak podaje agencja RIA Novosti, pasażerowie uskarżają się na notoryczne opóźnienia pociągów kolei transsyberyjskiej z powodu stad mamutów pasących się wzdłuż torów i neandertalczyków blokujących szyny i czekających na kanapki, parówki i inne resztki jedzenia rzucane im z okien wagonów.
Absurd? Nie z naukowego punktu widzenia. – Nie jest możliwe, aby jakikolwiek naukowiec dysponował kompletnym genomem jakiegoś wygasłego gatunku; poważna część DNA ulega zniszczeniu w momencie śmierci osobnika, a pozostała część niszczeje w czasie, jaki upływa po śmierci. Jedynie gatunki wymarłe później niż 100 tysięcy lat temu mają szanse na wskrzeszenie. Dinozaury, jakie ożywił powieściopisarz Michael Crichton w „Parku Jurajskim", nie mają szans na odrodzenie w laboratorium – wyjaśnia prof. Herve Le Guyader, biolog z Universite Paris-VI.
Neandertalczycy wymarli 30 tysięcy lat temu, mamuty przed 10 tysiącami lat. Dlatego nie można wykluczyć, że ich dzieje już się skończyły. Ale może też być odwrotnie.
Wskrzeszenie Łazarza
W marcu 2013 r. w Waszyngtonie miała miejsce konferencja TEDx DeExtinction. Naukowcy z całego świata omawiali postępy w pracach nad wskrzeszaniem wymarłych gatunków roślin i zwierząt oraz wynikające z nich problemy. Prof. Mike Archer z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii przedstawił projekt Lazarus (Łazarz)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta