Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biedni Niemcy i Europa

11 maja 2013 | Świat | D.Z.Piotr Jendroszczyk
Frankfurt nad Menem – symbol finansowej siły Niemiec
źródło: AFP
Frankfurt nad Menem – symbol finansowej siły Niemiec

Eurosceptycyzm był tu zawsze tematem wstydliwym. To się jednak zmienia powoli, ale skutecznie.

„Die Armutslüge" (Kłamstwo o biedzie) – takim tytułem opatrzył tygodnik „Der Spiegel" okładkę jednego z ostatnich wydań wraz z fotomontażem Greka na osiołku, chroniącego się przed słońcem parasolem z widniejącymi na nim symbolami UE. Z przytroczonych do osiołka koszy wystają banknoty euro. Ich właściciel ma ich tyle, że nie zwraca uwagi na wiatr rozwiewający część z nich.

Pod głównym tytułem napis: „Jak znajdujące się w kryzysie państwa Europy ukrywają swe bogactwo".

Kto ile ma

Taka jest odpowiedź czytanego przez kilka milionów Niemców tygodnika na niedawne badania Europejskiego Banku Centralnego (EBC), z których wynikać może, że wbrew powszechnym opiniom Niemcy nie są wcale takimi bogaczami, za jakich uchodzą. Co więcej, jeżeli wziąć pod uwagę ich majątki netto, a więc wartość posiadanych aktywów w postaci nieruchomości czy oszczędności pomniejszona o osobiste długi, są wręcz najbiedniejszym narodem w strefie euro. Są nawet biedniejsi od Słowaków. Majątek w dyspozycji gospodarstw domowych tych ostatnich wynosi 61 tys. euro, podczas gdy Niemców zaledwie 51 tys.

Za wyznacznik służący porównaniu danych z państw eurolandu posłużyła mediana, czyli wartość dzieląca uzyskane dane na pół. Oznacza to, że poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie tyle samo gospodarstw domowych

Niemieckie media...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9533

Zamów abonament