Do oglądania listy płac przyda się fotograficzna pamięć
Pracownik może domagać się okazania dokumentów, na podstawie których ustalono jego wynagrodzenie. Niekoniecznie jednak dostanie ich kopię
Jednym z obowiązków pracodawcy, określonym w art. 94 pkt 9a k.p. jest prowadzenie dokumentacji w sprawach związanych z angażem, a więc m.in. płacowej. Etatowiec zazwyczaj zainteresowany jest wszelką dokumentacją dotyczącą jego uposażenia. Ustawodawca wyszedł więc temu naprzeciw, przyznając zatrudnionemu w art. 85 § 5 k.p. bezwzględne prawo domagania się od przełożonego udostępnienia mu do wglądu papierów stanowiących podstawę wyliczenia jego poborów >patrz wzór wniosku.
Co musi, co może
Gdy pracodawca odmówi spełnienia tego żądania, podwładny ma roszczenie o nakazanie szefowi udostępnienia dokumentów płacowych do wglądu. Może go egzekwować albo w drodze powództwa skierowanego do właściwego sądu pracy, albo np. poprzez interwencję w Państwowej Inspekcji Pracy.
Przykład
Wgląd na przymus
Pani Agnieszka powzięła wątpliwości co do wysokości wynagrodzenia za pracę za marzec 2013 r. Domagała się więc od przełożonego, aby pokazał jej dokumenty, na podstawie których wyliczono tę pensję. Pracodawca odmówił. Kierując się art. 85 § 5 k.p., pani Agnieszka
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta