Chory zwolniony za nadgorliwość
Pracodawca może wypowiedzieć umowę podwładnemu, który ma zwolnienie lekarskie, jeśli stawił się w zakładzie w celu wykonywania pracy
Przepisy kodeksu pracy przewidują szczególną ochronę zatrudnienia pracowników nieobecnych w pracy z powodu choroby. Ochrona ta polega na zakazie rozwiązywania z nimi umów o pracę. Dotyczy to zarówno zwolnienia za wypowiedzeniem, jak i bez wymówienia z przyczyn niezawinionych przez podwładnego. Stanowią o tym przepisy art. 41 i 53 k.p.
W myśl art. 41 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy ( także z powodu choroby), jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Zakres ochrony
Z regulacji zawartej w art. 41 i 53 k.p. wynika, że pracodawca nie może w czasie okresu ochronnego wypowiedzieć umowy o pracę ani rozwiązać jej bez wypowiedzenia z powodu nieobecności pracownika. Zakaz ten dotyczy wszelkiego rodzaju umów o pracę. Ponadto brak możliwości wymówienia stosuje także do warunków pracy i płacy. Wynika to z faktu, że z mocy art. 42 § 1 k.p. przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia zmieniającego.
Przyjmuje się przy tym, że okres ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę na podstawie art. 41 lub art. 53 § 1 k.p. rozpoczyna bieg od następnego dnia kalendarzowego – jeżeli orzeczenie lekarskie o niezdolności do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta