Zatrudniaj starszych bez obaw
Pracodawcy często mają opory przed przyjmowaniem do pracy osób w wieku przedemerytalnym lub tuż przed jego osiągnięciem. Tymczasem przyszłego emeryta można zatrudnić tak, aby szczególna ochrona przed zwolnieniem nie pokrzyżowała potencjalnych, przyszłych roszad w kadrze
Pracodawca dwa razy zastanowi się, zanim zatrudni pracownika z długim stażem. Wynika to z faktu, że taki podwładny może już znajdować się w tzw. wieku przedemerytalnym lub być o krok od niego. Jego osiągnięcie oznacza natomiast objęcie szczególną ochroną przed zwolnieniem.
Senior pod ochroną
Zgodnie z art. 39 k.p. nie można wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem tego wieku (do czerwca 2004 r. były to 2 lata).
Oznacza to, że ze szczególnie chronionym podwładnym nie można – co do zasady – zerwać współpracy. Jest to możliwe jedynie w razie popełnienia przez niego na tyle poważnego przewinienia, że kwalifikuje się ono na dyscyplinarkę. Umowę z przyszłym emerytem można też rozwiązać z powodu likwidacji bądź upadłości pracodawcy lub w razie uzyskania przez niego prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
W innych okolicznościach wymówienie umowy takiej osobie byłoby niedopuszczalne. Bez znaczenia jest, że jej praca jest oceniana negatywnie lub że pracodawca dysponuje innymi, bardziej efektywnymi pracownikami, którzy mogliby wykonywać te same obowiązki.
Jak w takim razie zatrudnić osobę z grupy doświadczonych pracowników w sposób będący kompromisem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta