Literacki karnawał Alice Munro
Najsłynniejszą kanadyjską pisarkę, chociaż debiutowała 45 lat temu, w Polsce znamy od niedawna. Właśnie ukazuje się jej najnowszy zbiór „Drogie życie”.
Popularność zdobyła już w latach 70., ale pierwszy polski przekład opowiadań Kanadyjki („Uciekinierka") opublikowano ledwie cztery lata temu. Od tej pory trwa festiwal Alice Munro – wydawcy nadrabiają zaległości. „Drogie życie" to jej siódma książka przetłumaczona u nas, a w dodatku najnowsza – światową premierę miała w listopadzie 2012.
Jej twórczość jest nierozerwalnie złączona z miejscem, w którym dorastała i spędziła dużą część życia – kanadyjską prowincją Ontario, położoną pomiędzy Wielkimi Jeziorami a chłodną Zatoką Hudsona. Munro plastycznie opisuje tę krainę, z jej śnieżną zimą, wietrznymi dniami i oryginalną fauną: śpiewającymi rudzikami i niesławnymi skunksami. Najbliższa metropolia to Toronto, do którego (ale czasem też od niego) bohaterowie uciekają. To literacka ojczyzna na miarę Wyspy Księcia Edwarda z powieści innej kanadyjskiej pisarki, Lucy Maud Montgomery.
81-latkę od lat wymienia się w czołówce potencjalnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta