Pieniądze na odejście bez składek
Indywidualna rekompensata wypłacona pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy nie stanowi podstawy wymiaru wpłat dokonywanych na ubezpieczenia społeczne
Tak uznał Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w decyzji nr 430/2013 z 5 kwietnia 2013 r.
W tej sprawie wnioskodawca zwrócił się do oddziału ZUS o wydanie indywidualnej interpretacji. We wniosku wskazał, że w drodze porozumień stron rozwiązał umowy o pracę z kilkoma pracownikami. W zawartych z nimi ugodach zapisano, że „mając na względzie tryb rozwiązania stosunku pracy oraz dotychczasową współpracę, pracodawca oświadcza, iż wypłaci pracownikowi tytułem rekompensaty za rozwiązanie stosunku pracy w trybie porozumienia stron kwotę x złotych".
Spółka istotnie rozwiązała umowy o pracę z pracownikami w trybie porozumień stron. W ich treści zawarto ponadto zapis, że wypłata rekompensaty zależy dodatkowo od braku absencji w pracy do dnia rozwiązania umowy, jak też wykonania dodatkowych obowiązków.
Wnioskodawca zwrócił się do ZUS z pytaniem, czy w tym stanie faktycznym kwoty wypłacone w związku z rozwiązaniem stosunku pracy korzystają ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta