Nie trzeba pytać związku o zdanie
Jeśli zakładowa organizacja związkowa nie przedstawi informacji, o której mowa w art. 251 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.), to czynności podjęte przez pracodawcę bez wymaganego współdziałania z tą organizacją nie są wadliwe aż do dnia przedstawienia tej informacji
Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów z 20 grudnia 2012 r. w sprawie III PZP 7/12, po zapytaniu prawnym rzecznika praw obywatelskich.
Sąd Najwyższy uznał, że w doktrynie i orzecznictwie istniały rozbieżności dotyczące skutków nieprzedstawienia przez organizację związkową kwartalnej informacji o liczbie członków. W tej materii wyrażano dwa poglądy. Jeden traktował o tym, że brak takiej informacji nie powoduje utraty przez związek zawodowy statusu zakładowej organizacji związkowej (zoz).
Przepis art. 251 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych wiąże bowiem brak uprawnień wyłącznie z faktem, że organizacja nie ma wymaganego minimum 10 członków. Zgodnie jednak z dominującym – przeciwnym poglądem – zoz, która nie wypełniła obowiązku informacyjnego z art. 251 ust. 2 ustawy, nie korzysta ze swych uprawnień do czasu przedstawienia informacji o posiadaniu co najmniej 10 członków. Tym samym działania pracodawcy, które zostały podjęte bez współdziałania z taką organizacją przed przedstawieniem przez nią informacji o posiadaniu wymaganej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta