Czy PESEL zablokuje sądy
Sędziowie cywilni krytycznie oceniają nałożenie na nich obowiązku ustalania numeru PESEL. Ministerstwo zapewnia, że będzie dobrze.
Uchwalając w piątek ograniczenia dla e-sądu, w tym wymóg wskazania w pozwie numeru PESEL pozwanego, parlament rozciągnął go na wszystkie sprawy cywilne, z tym że w zwykłym sądzie będzie to zadanie sądu.
W każdej sprawie
Wskazanie numeru PESEL ma zapobiegać pomyłkom co do osoby dłużnika podczas egzekucji długu, gdy np. w miejscowości jest kilku Józefów Kowalskich. Takich pomyłek było ostatnio więcej (o czym pisaliśmy w „Rz"), w dużym stopniu ze względu na masowość e-postępowania upominawczego (ok. 1,5 mln spraw rocznie). Senat uznał jednak, że uzyskanie PESEL pozwanego w niektórych wypadkach będzie bardzo utrudnione dla powoda, dlatego w zwykłych sprawach (poza e-sądem) należeć to ma do sądu.
Po wniesieniu pozwu bez tego numeru sąd będzie z urzędu zwracał się do bazy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta