Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy warto wybrać zwolnienie z VAT

14 maja 2013 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Firmy, które nie chcą, aby ciążyły na nich kłopotliwe obowiązki związane z wystawianiem faktur czy ewidencją VAT, mogą się od nich uwolnić. Wartość ich sprzedaży opodatkowanej nie może jednak przekraczać 150 000 zł.

Podatnikami VAT są wszystkie podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Status podatnika VAT nie zależy od skali prowadzonej działalności. W konsekwencji podatnikami VAT mogą być zarówno wielkie firmy, jak i podatnicy prowadzący działalność w bardzo niewielkim zakresie.

Bycie podatnikiem VAT wiąże się, co do zasady, z wieloma obowiązkami. Należy do nich nie tylko naliczanie podatku należnego, ale również prowadzenie pełnej ewidencji VAT, regularne składanie deklaracji czy wystawianie faktur. W tej sytuacji uzasadnione jest przyznanie mniejszym podatnikom możliwości wyłączenia przynajmniej części tych obowiązków.

Rozwiązanie nie dla wszystkich

Możliwość taka istnieje. Służy temu tzw. zwolnienie podmiotowe, które zostało uregulowane w art. 113 ustawy o VAT. Ze zwolnienia tego może korzystać większość podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekracza 150 000 zł.

Podstawową zaletą zwolnienia podmiotowego jest objęcie zwolnieniem od podatku wszystkich czynności (czynności podlegających opodatkowaniu w ustawie o VAT) wykonywanych przez podatnika. Dotyczy to również czynności, co do zasady, opodatkowanych. W konsekwencji, wykonywanie tych czynności przez podatnika korzystającego ze zwolnienia podmiotowego może być tańsze o VAT.

Obciążenia ograniczone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9535

Spis treści
Zamów abonament