Nie chcesz zasilać budżetu państwa – działaj zgodnie z prawem
Naruszanie zbiorowych interesów konsumentów, nadużywanie pozycji dominującej, nieudzielanie informacji lub łączenie się przedsiębiorców bez zgody urzędu. To przykłady działań, które mogą finansowo obciążać firmy
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował raport ze swojej ubiegłorocznej działalności. Wynika z niego, że przedsiębiorcy zasilili budżet państwa kwotą blisko 170 mln zł. A wszystko za sprawą kar nałożonych przez urząd antymonopolowy za działania lub zaniechania, które stały w sprzeczności z obowiązującym prawem.
Przede wszystkim ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Ogółem urząd wydał 859 decyzji z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów oraz bezpieczeństwa produktów.
Zmowy cenowe
Przykładowo urząd wydał w ubiegłym roku 86 decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję, w tym 67 dotyczyło nadużywania pozycji dominującej, a 19 niedozwolonych porozumień.
Tymczasem, zgodnie z art. 6 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym.
W szczególności mogą one polegać na:
- ustalaniu, bezpośrednio lub pośrednio, cen i innych warunków zakupu lub sprzedaży towarów,
- ograniczaniu lub kontrolowaniu produkcji lub zbytu oraz postępu technicznego lub inwestycji,
- podziale rynków zbytu lub zakupu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta